Компјутерски проблеми на ИСС | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Компјутерски проблеми на ИСС

*

На меѓународната вселенска станица ИСС се појавија комјутерски проблеми. Три руски системи за навигација и снабдување паднаа истовремено. Во моментов се испитува дали настанатите проблеми се поврзани со новото соларно крило инсталирано во вторникот и кое во меѓувреме е во функција. Доколу проблемите не бидат решени, американскиот вселенски брод Атлантис ќе мора да остане во вселената подолго од планираното. И на самиот вселенски брод мора да се поправи оштетениот изолационен слој.