Комисија за лов на китови | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Комисија за лов на китови

На почетокот на годишното заседание на Меѓународната комисија за контрола на ловот на китови Јапонија повторно побара укинување на забраната. Мораториумот на лов на китови од 1986-та година може да биде укинат само со три четвртинско мнозинство гласови од вкупно 75-те земји членки на Комисијата. Според очекувања на познавачите, Јапонија нема да увери доволен број членки ни на актуелната средба во Аљаска.