Колку ракети планира да испали Ким? | Свет | DW | 11.04.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Колку ракети планира да испали Ким?

По укажувањата за претстоен ракетен тест, САД го заострија тонот кон Северна Кореја. Вашингтон истакнува дека е подготвен за какви било потези кои би можел да ги преземе севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун.

Американскиот министер за одбрана, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“.

„Северна Кореја со својата реторика и агресивни дејства се доближува многу брзо до опасната линија. Нивните акции и изјави не помагаат да се намалат тензиите од ситуацијата која е критична“, изјави Хејгел.

Според него, САД се во состојба да ги заштитат своите граѓани и жителите на државите сојузници ако „Пјонгјанг преземе какви било акции“.

Според проценките на јужнокорејската војска, Северна Кореја се подготвува можеби за истовремено испалување на повеќе ракети. Пјонгјанг по должината на Источниот брег имаат поставено повеќе мобилни стартни ракетни рампи. Сеул како многу веројатна ја оценува можноста да биде испалена ракета со среден дострел.

Nordkorea Kim Jong-un Pyongyang

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун на курс на конфронтација

Јужнокорејските медиуми пишуваат дека станува збор за една или две ракети со среден дострел, но се шпекулира и за Скад ракети со дострел од 300 до 500 километри и Нодонг-ракети, кои стигнуваат и до 1300 километри.

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобилна лансирна рампа, соопшти во Токио и портпаролот на Министерството за одбрана на Јапонија. Тој истакна дека податоците ги добил од вселенското разузнавање.

Доколку дојде до ракетен тест, тоа дополнително ќе ја усложни и така тензичната ситуација на Корејскиот Полуостров. Армиските сили на САД и на Јужна Кореја се во состојба на зголемена готовност.

Северна Кореја, по изведениот атомски тест на крајот на февруари, им се закани на САД и на Јужна Кореја со војна. САД одговорија со преместување на борбени авиони и бродови во регионот.