Колку заработуваат пратениците? | Свет | DW | 19.09.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Колку заработуваат пратениците?

Изборите за Бундестагот се на прагот. Во новиот состав на парламентот ќе има познати имиња, но и нови пратеници. Колку заработуваат народните избраници? Дали тоа е доволно за живот или мораат да работат и дополнително?

Платата на еден германски пратеник е речиси четири и пол пати повисока од просечната. Државата плаќа и други нивни трошоци. 

Гледај видео 03:07

Колку заработуваат пратениците?

Реклама