Колку е веродостојна корона-статистиката во Русија? | Свет | DW | 29.06.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Колку е веродостојна корона-статистиката во Русија?

Бројот на починати од коронавирус во Русија е понизок во споредба со други земји, и покрај тоа што има голем број инфицирани. Роднини на жртвите од Ковид-19 бараат поголема јасност.

Ана Клочкова често ги гледа фотографиите од мајка си. Галина Олејник починала во болница во регионот Јарославл на 21 мај годинава. Била рецепционистка во Центар за јавно здравје. Најверојатно таму се заразила со корона.

„Сопругот ми подари шивачка машина. Со неа на мајка ми ѝ шиев четирислојни заштитни маски со ластик. На работа не ѝ дадоа ниту една“, вели Ана Клочкова.

Официјално короната е една од причините за смрт на мајка ѝ. Но, во корона-статистиката нејзиното име не се појавува.

 

Повеќе во видеото:

 

Гледај видео 02:52

Колку е веродостојна корона-статистиката во Русија?

Реклама