Кои се олимписките дисциплини во Пјонгчанг? | Панорама | DW | 09.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Кои се олимписките дисциплини во Пјонгчанг?

23. зимска Олимпијада е свечено отворена. Јужнокорејскиот град Пјонгчанг во наредните две недели ќе биде средиште на спортскиот свет.

На церемонијата на свеченото отворање спортистите од Северна и Јужна Кореја чекореа под заедничко знаме. На Олимпијадата во Пјонгчанг ќе дебитираат Еквадор, Еритреја, Косово, Малезија, Нигерија и Сингапур. 

Повеќе на темата: 

-Пјонгчанг- Олимпијадата нема да го спаси светот

-Фотографија на Денот: Олимпиецот за Гинис

На 23-те Зимски олимписки игри  ќе учествуваат вкупно 2.952 спортисти од 92 земји. Тие ќе настапат во 15 дисциплини на 102 натпревари за медал. ЗОИ во Пјонгчанг ќе траат до 25 февруари.  

Повеќе за спортските возбудувања кои претстојат во следнава галерија: