Козачов-Русија нема да дозволи формирање независна држава на територијата на Косово | Вести | DW | 21.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Козачов-Русија нема да дозволи формирање независна држава на територијата на Косово

*

Русија нема да дозволи создавање независна држава на територијата на Косово , бидејќи тоа е во спротивност на меѓународното право-изјави Констанстин Козачов претседател на комисијата за меѓународни односи во руската Дума . Тој како што рече уште помалку верува дека е возможно создавање на држава на НАТО на Косово . Во неколку наврати последниве денови , претставници на Демократската Партија на Србија на премиерот Воислав Коштуница им порачуваа на САД да се откажат од намерата за формирање држава на НАТО во Косово. Српските медиуми јавуваат дека претседателот Борис Тадиќ ја критикувал ваквиот настап на Демократската партија на Србија кон НАТО.