Кога победата е помалку важна | Панорама | DW | 19.09.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Кога победата е помалку важна

Браќата Алистер и Џонатан Бронли ги освоија симпатиите, откако заедно прегрнати влегоа во целта на последната сезонска трка во триатлон. На Џонатан му беше потребна победа за да го освои Светскиот куп, но не успеа

Џонатан Бронли од Велика Британија ја загуби силата во последните 500 метри од Триатлонот во Мексико на која дотогаш беше во водство. Неговиот брат Алистер подзастана и му помогна сепак да ја заврши трката, на која победи Јужноафриканецот Хенри Шуман. Конечен победник во Светскиот куп е Шпанецот Марио Мола, кој последната трка ја заврши на петтото место, но тоа му беше доволно за да ја задржи предноста од 4 бода пред Џонатан Бронли.

Инаку браќата Бронли ги освоија првите две места на Олимписките игри во Рио летово.

Гледај видео 00:59
Now live
00:59 минути

Кога победата е помалку важна

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама