Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Кирил Лазаров

Кирил Лазаров, роден на 10 мај 1980 година во Свети Николе е ракометар и македонски репрезентативец.

Лазаров, кој во моментов настапува за францускиот Нант, е најпознатиот македонски ракометар, и долги години најдобар десен бек во светот. Капитен е на македонската ракометна репрезентација и рекордер по број на постигнати голови на едно Светско (92) и Европско (61) првенство. Тој е првиот ракометар во европската Лига на шампионите кој успеал да постигне 1.000 голови.