Кипар и Малта добија виза за еврото | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кипар и Малта добија виза за еврото

Кипар и Малта добија согласност од Европската комисија и Европската централна банка за приклучување кон еврозоната од 1 јануари 2008 година. Во соопштението на Комисијата се наведува дека двете земји ги исполниле критериумите за зачувување на стабилноста на еврото. Одлуката треба да ја потврдат лидерите и министрите за финансии на земјите членки на ЕУ.