Кинеска Нова Година: Големото патување | Сите содржини | DW | 30.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Кинеска Нова Година: Големото патување

Новата година е најважниот празник во Кина. Тогаш традиционално само од Пекинг десетици илјади луѓе се упатуваат кон своите родни места. Масовната преселва важи за најголемата миграција годишна миграција во светот.

Прочитај го и ова