Кинеска авто-офанзива преку Бугарија | Економија | DW | 22.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Кинеска авто-офанзива преку Бугарија

Во Бугарија беше отворена првата кинеска фабрика за автомобили на европско тло. Компанијата „Грејт Вол“ или „Големиот ѕид“ планира оттука да го освои европскиот пазар.

Мала прослава за големиот пробив. Или барем така се надева кинескиот производител на автомобили „Грејт Вол“. Од малото бугарско градче Ловеч, Кинезите се надеваат дека ќе најдат купувачи на компетитивниот европски пазар за нивните автомобили. Двата претходни обиди на кинески производители на автомобили да се пробијат на европскиот пазар, не успеаја. И покрај тоа шефицата на „Грејт Вол“ е оптимист.

„Ние знаеме дека Германија е тежок, компетитивен пазар. Но постојат и други пазарни сегменти во кои нашите производи можат да наидат на интерес, имено таму каде што се бараат ниски цени и добар квалитет. Се разбира тоа би можело да потрае уште долго, уште една или две генерации“, вели Ванг Фенјинг, претседател на Управниот одбор на „Грејт Вол“.

Autotypen China - SUV von Great Wall Motors

Теренско возило на „Грејт Вол“ претставено на саемот во Шангај

Сепак производните сали засега делуват празни. Засега тука работат само 150 луѓе. Годинава треба да состават околу четири илјади возила. Наскоро бројот на работниците треба да се зголеми за десет пати.

„Грејт Вол“ веќе има искуство со работа на странските пазари. Најголемиот кинески производител веќе има погони во Русија, Украина и други земји.

Овојпат проектот можеби ќе успее. Веќе се продадени 200 автомобили, а реакциите генерално се позитивни. Едно е јасно: во минатото многумина им се потсмеваа и на автомобилите од Јужна Кореја и Јапонија. Но, денес тие се во мнозинство низ европските улици.

Овој текст можете да го проследите и како видео-материјал на нашата интернет-страница.

Автор: Јирген Шнајдер/Б.Георгиевски

Редактор: Александра Трајковска