Кина со национален план за заштита на климата | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кина со национален план за заштита на климата

Шефот на кинеската влада Вен Џијабао најави национален акционен план за заштита на климата. Тој рече дека Кина е подготвена да ја намали потрошувачката на енергија и оти принципиелно се залага за целите од договорот од Кјото за намалување на емисиите на гасови, иако таму не се пропишани цели за земјите во развој. Кина по САД е втор најголем продуцент на гасови што предизвикуваат ефект на стаклена градина. Во меѓувреме во Потсдам се одржува состанок на министрите за екологија на земјите на Г8, а на средбата се поканети и нивните колеги од Кина, Индија, Бразил, Мексико и Јужна Африка. Германскиот министер Зигмар Габриел, домаќин на средбата, се залага за засилена меѓународна соработка за намалување на емисиите на гасови кои се штетни за климата.