Кина – сонда на Месечината | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кина – сонда на Месечината

*

Две недели по стартот првата кинеска сонда влезе во орбитата на Месечината. Според медиумските извештаи во Кина се‘ се одвива според планот, така што до крајот на месецов кинеските научници ќе добијат тридемнзионални слики од површината. Мисијата на сондата „Чанг-е 1„ е почетокот на десетгодишната амбициозна вселенска програма на Кинезите за испитување на Месечината.