Кина: По коронавирусот, десетици милиони луѓе погодени од рекордни поплави | Теми | DW | 16.07.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Кина: По коронавирусот, десетици милиони луѓе погодени од рекордни поплави

Кина штотуку го подзапре ширењето на коронавирусот а сега се соочува со катастрофални поплави, какви што немало со децении наназад.

Гледај видео 00:58

Поројните дождови, кои траат со недели предизвикаа најголеми поплави во Кина во последните децении, уништувајќи ги домовите и егзистенцијата на милиони луѓе, додека земјата се бори да ја заживее економијата погодена од пандемијата на коронавирусот.

Од јуни наваму, од катастрофалните поплави во Кина се погодени 38 милиони луѓе. Раселени се околу 2,24 милиони жители, а над 140 лица загинаа или се водат како исчезнати. 

Летните поплави се вообичаена појава во Кина поради сезонските дождови, но годинешните поплави е посебно лоши.

Повеќе:

-Фотографија на денот: Вухан во кризен режим

Погодени се 27 од 31 провинции во Кина, а на некои места нивото на водата достигнува опасни димензии какви што немало од 1998 година, кога во катастрофалните поплави животот го загубија над 3.000 луѓе.

Прочитај го и ова