Кина – министер за надворешни работи | Вести | DW | 27.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кина – министер за надворешни работи

Кинескиот министер за надворешни работи, Ли Жаоксинг е разрешен од должноста и на негово место е назначен неговиот заменик, Јанг Џиечи. 66 годишниот Ли треба да замине во пензија. Тој беше прв човек на кинеската дипломатија од 2003 година наваму. Новиот министер за надворешни работи, Јанг, порано беше кинески амбасадор во САД.