Кина лансира месечева сонда | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кина лансира месечева сонда

*

Кина ја испрати во вселената својата прва месечева сонда. Таа треба една година да кружи околу месечината и да испраќа фотографоии за научни испитувања. Стартот на ракетата беше пренесуван од државната телевизија.

Пред околу шест недели започна реализацијата на сличен проект на Јапонија.