Кина – Конгрес на КП | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кина – Конгрес на КП

*

Повеќемина високи функционери на кинеската комунистичка партија веќе не се избрани во централниот комитет, меѓу нив и потпретседателот Зенг Квингхонг. Ова го јави државната агенција Хсинхуа, пред крајот на конгресот на партијата во Пекинг. На тој начин 68-годишниот Зенг веќе не му припаѓа ниту на моќното политбиро. Еднонеделниот конгрес завршува денеска со повторниот избор на претседателот на државата и партијата Ху Џинтао.