Кина-експлозија | Теми на денот | DW | 25.12.2003
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Кина-експлозија


Во експлозија на гас во Кина загинале најмалку 190 луѓе. Според информациите на властите се работи за несреќен случај во природно наоѓалиште за гас во Чончинг во југозападниот дел на земјата.Од еден извор ненадејно започнал да излегува високо концентриран отровен гас. Повеќе од десет илјади жители се евакуирани. Претседателот на Германија Јоханес Рау и сојузниот канцелар Герхард Шредер по повод несреќата му упатија сочуство на киенскиот претседател Ху Јинтао.
Реклама