Кина, евакуација на настраданите од земјотресот | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кина, евакуација на настраданите од земјотресот

*

Кинеските власти евакуираа неколку илјади жители од регионот Ниагата кој вчера беше погоден од силен земјотрес. Според последните информации во земјотресот загинале девет лица а повеќе од илјада се повредени. Синоќа во јапонското море беше регистриран уште еден земјотрес со јачина од 6.8 степени но засега нема информации за нови штети. Државната енергетска компанија изјави дека пожарот во нулераната централа не претставува радиоактивна закана за околината.