Кина – авиони | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кина – авиони

Кина има намера да им прави конкуренција на Боинг и Ербас со тоа што ќе почне сопствено производство на големи патнички авиони. Според пишувањето на државниот весник “Кина дејли“ во кинеските авиони би требало да има место за 150 патници. Проектот би требало да почне најбргу што е можно.