Кина,земјотрес | Вести | DW | 03.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кина,земјотрес

Најмалку две лица загинаа а повеќе од 70 се повредени во земјотрес со јачина од 6,4 степени кој јо погоди југоисточниот дел на Кина. Државната новинска агенција Ксинхуа соопшти дека епицентарот на потресот бил во близина на историскиот град Пуер во планинскиот предел во провинцијата Јунан, во близина на границата со Лаос и Бурма. Се јавува за повеќе урнати објекти и илјадници раселени лица