Ким се „распука“ и во новата година | Свет | DW | 05.01.2022
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Ким се „распука“ и во новата година

Според Јапонија и Јужна Кореја, Северна Кореја истрелала најмалку еден проектил во морето за пробни цели. Испуканиот проектил најверојатно бил балистичка ракета.

Северна Кореја денеска испука неидентификувана ракета кон своите територијални води во Источното море, соопштија јужнокорејската и јапонската војска.

Најновото лансирање следеше откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун на конференцијата на владеачката партија минатата недела вети дека и натаму ќе ја засилува воената способност.

Генералштабот на Јужна Корејасоопшти дека утрово Северна Кореја испалила проектил кон своите источни води, не наведувајќи повеќе детали.

Ни јапонското Министерство за одбрана во соопштението не наведе детали. Соопштено е само оти Северна Кореја испукала нешто што веројатно било балистичка ракета.

Меѓународно изолирана

Северна Кореја тестираше серија новоразвиено оружје во септември и во ноември минатата година, вклучувајќи и ракети со нуклеарна способност.

Повеќе: Има ли Северна Кореја хиперсонична ракета?

Одделни експерти велат дека земјата врши притисок на своите ривали да ја прифатат како нуклеарна држава и да ги ублажат меѓународните санкции во Северна Кореја.

Администрацијата на Бајден повеќепати повторуваше дека е отворена за продолжување на нуклеарна дипломатија со земјата „каде било и кога било“ без предуслови.

Сверна Кореја досега ги одбиваше таквите обиди, велејќи оти непријателството со САД останува непроменето.