Келн безбедносно подготвен за дочекот на Новата Година | Свет | DW | 30.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Келн безбедносно подготвен за дочекот на Новата Година

За време на дочекот на 2016 година на платото пред главната железничка станица во Келн владееше хаотична состојба. Годинава тоа треба да биде спречено со сите средства.

Германскиот град Келн е подготвен за дочекот на Новата Година, уверуваат градските власти. 1500 полицајци ќе бидат ангажирани за гарантирање на безбедноста на луѓето кои сакаат мирно да го прослават доаѓањето на новата 2017 година. Во градот се инсталирани и поголем број камери за надзор, а безбедносните мерки беа дополнително зајакнати по терористичкиот напад врз божикниот панаѓур во Берлин, со бетонски бариери против камиони. По новогодишната ноќ во 2016 во полициските станици пристигнаа стотици пријави од девојки и жени за кражба, напади и сексуално малтретирање од страна на групи на млади луѓе од северноафриканско потекло. Келнската новогодишна ноќ остави длабока лузна во германското општество. Повеќе детали во следново видео:

Гледај видео 01:15

Зајакнати безбедносни мерки за Нова Година

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама