Келер за директен избор на функцијата претседател | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Келер за директен избор на функцијата претседател

*

Германскиот претседател Хорст Келерт се изјасни позитивно околу најавите за директен избор на функцијата претседател. 64 годишниот Келер во интервју за првиот канал на германската телевизија во врска со ова изјави:

„ Мислам дека не е лош модел предлогот за директен избор на претседателот, можеби и со мандат од седум или осум години. На тој начин би се избегнале недоразбирањата околу повторниот избор што најчесто се гледаат во политичките елементи„ изјави Келер.

Тој не отфрла можност во 2009 година да се кандидира за втор мандат на функцијата.