Качински отпушти уште двајца министри | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Качински отпушти уште двајца министри

*

Два дена по најавата за предвремени избори во Полска , премиерот Јарослав Качински отпушти уште двајца министри од неговите досегашни коалициони партнери и ги замени со кандидати од редовите на неговата Партија на правото и правдата . Инаку станува збор за политичари од националистичката Лига на полски семејства и на радикалната Земјоделска партија . За време на викендот премиерот Качински посочи дека предвремените избори би можеле да се одржат веќе на почетокот од септември.