Катастрофална политика кон бегалците во 2011 година | Свет | DW | 29.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Катастрофална политика кон бегалците во 2011 година

Со паѓањето на владата во Тунис и војната во Либија пристигнаа голем број бегалци на италијанскиот остров Лампедуза. Жителите реагираат со нетрпение, а новиот премиер Марио Монти се’ уште не кажува што ќе преземе.

Schwere Zeiten für Flüchtlinge in Italien auf Lampedusa.jpg Illegale Immigranten auf der Insel Lampedusa (Archivbild vom 15.03.2005). Seit fast einem Jahr hat Italien auf Anordnung von Innenminister Giuseppe Pisanu damit begonnen, zahlreiche Immigranten gleich wieder auszufliegen. Nun werden Vorwürfe laut, dass in den Auffanglagern Zustände wie im viel kritisierten US-Hochsicherheitsgefängnis Guantànamo auf Kuba herrschten. Ein Journlist, der sich als vermeindlicher Flüchtling in ein Lager geschmuggelt hatte, berichtet von menschenunwürdigen hygienischen Zuständen und von Schlägen. EPA/FRANCO LANNINO (zu dpa-KORR: 'Wie in Guantànamo' - Schwere Zeiten für Flüchtlinge in Italien vom 09.10.2005) +++(c) dpa - Bildfunk+++ Für projekt Destination Europe Leben im Auffanglager

Тешки времиња за бегалците во Италија

Политиката кон бегалците во Италија годинава беше, накратко кажано, чиста катастрофа. Таа беше мешавина од неспособност и намерна пасивност врз грбот на сопствениот народ. Тоа доведе до зголемена нетрпеливост кон странците во земјата. Портпаролот на Високиот комесар за бегалска политика при ОН Лаура Болдрини изјави: „Италија и нејзините служби многу долго ја игнорираа опасноста и ја потценија и покрај предупредувањата на меѓународните организации.“

Бројот на расистички кривични дела постојано расте. Како на пример, убиството врз двајца млади луѓе од Сенегал од страна на неонацисти кон средината на месецов. Потоа, подметнувањето пожар во еден ромски камп во Торино, откако една жена излажала дека била силувана од Роми. Сето ова беше под надлежност на владата на Берлускони и нејзиниот поранешен министер за внатрешни работи Марони од деснопопулистичката партија Лега Норд, кој постојано ширеше лошо расположение против странците во земјата.

Жителите оставени сами на себе

JAHRESRÜCKBLICK 2011 - A boat carrying migrants arrives in the port of Lampedusa, 08 April 2011. Italy and France agreed 08 April to set up joint naval patrols to curb illegal migration from Tunisia, but differences remained over Italian plans to issue visas to thousands of migrants to allow them to travel in Europe. More than 21,000 Tunisians have arrived in Italy since the January uprising in their country, and according to Italian officials, many of them wish to join relatives who live in France. EPA/ETTORE FERRARI +++(c) dpa - Bildfunk+++

Опасна пловидба без сигурен крај

Токму во овој контекст може иронично да се каже дека Италија беше „успешна“ и на Лампедуза, чии население токму по повод 150 годиниот јубелеј годинава беше оставено на цедило од владата во Рим. По уривањето на режимот на Бен Али во Тунис и војната во Либија Рим предупреди од бегалски бран во цитат:„библиски размери“ и побара помош од ЕУ. Унијата одби да помогне, по што Италија во знак на протест им дозволи на сите бегалски бродови да се укотват на Лампедуза, а бегалците не ги распореди во повеќе различни кампови. Во март годинава на островот имаше повеќе бегалци, отколку жители. Во септември се зголеми бројот на бегалци од Тунис и дојде до ескалација на ситуацијата, по што бегалците го запалија кампот каде беа сместени. Со ова се наруши имиџот на островот. Овде не доаѓаат повеќе туристи, од кои всушност, живее островот. Поради тоа, жителите поттикнати и од некои локални политичари, почнаа да реагираат многу лошо кон странците на островот. Лаура Болдрини од УНХЦР вели: „Луѓето од Лампедуза се чувствуваат оставени сами на својата судбина и затоа реагираат така како што во нормални услови не реагираат. Имаше многу драматични и возбудливи моменти, водени пред се’ од чувствата на луѓето. Тие фрлаа камења кон мигрантите, кога овие почнаа да бегаат во центарот на Лампедуза. Такво нешто не смееше да се случи“, вели Болдрини.

Кампот не е изграден до денеска

Taranto, Migration emergency, Arrival at the naval base Mar Grande of the migrants transfered from Lampedusa on board of the boat Catania from the fleet Grimaldi Für Projekt : Destination Europe

Тажни и измачени лица на Лампедуза

Од големиот пожар во кампот до денес имаше уште неколку неразјаснети пожари во еден магацин за облека и храна за бегалците, пожар во автобусот со кој се пренесуваат бегалците, како и пожар врз автомобилот на раководителот на кампот. Сите овие инциденти беа јасен знак, дека поради омразата кон странците бегалскиот камп не можеше да се обнови. Тоа не е обновен ниту до денеска. „Колку што сме информирани нема ништо да се превземе. Прифатниот бегалски камп е затворен, поради големите оштетувања. Но, не можеме да кажеме дека островот не е безбедно прифатилиште само поради тоа што нема прифатен центар“, изјави Болдрини од УНХЦР.

Да се објави Лампедуза за „не безбедно место“ и со тоа да се затвори островот за бегалци гласеше одлуката на Силвио Берлускони. Меѓутоа, со тоа се премести и седиштето на спасувачите при бродска несреќа кај Сицилија. Овој остров се наоѓа 200 километри северно од Лампедуза. Ова за спасувачите значи дека треба да пловат најмалку седум часа додека да стигнат до луѓето на кои им е потребна помош. Оваа одлука на владата на Берлускони може да значи смрт за голем број бегалци: Освен тоа, за Божиќ пристигнаа уште повеќе бегалци на Лампедуза. „На 16 декември пристигнаа 69 Сомалијци на Лампедуза. Тие се сместија на островот и покрај тоа што прифатниот центар се’ уште не работи. Но, најважно е дека за овие 69 луѓе е најдено привремено сместувалиште“, изјави Лаура Болдрини.

Се’ уште без конкретен концепт

Привремените сместувалишта се всушност туристички хотели, но Болдрини од УНХЦР се надева, дека новата влада со Марио Монти повторно ќе го изгради прифатниот камп на Лампедуза и дека ќе ја ревидира одлуката на владата на Берлускони. Прашање е само, дали Монти ќе добие политичка поддршка за една ваква одлука. Тој самиот се’ уште не се изјаснил на оваа тема.

Автро: Штефан Трендле / Бисера Огњановска Митров

Редактор: Симе Недевски

Реклама