Карневал во Келн: Совети за почетници | Панорама | DW | 28.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Карневал во Келн: Совети за почетници

На 28 февруари започнува уличниот карневал во Келн. Тоа значи шестдневна, постојана забава. Ви нудиме мал водич за тоа како да се облечете, каде да одите и... како да преживеете.

Во 11 часот и 11 минути илјадници карневалисти во Германија ги започнаа традиционалните карневали. На Вајберфастнахт денеска илјадници жени симболично ги заземаат општинските згради и на мажите им ги сечат вратоврските. Од денеска (28.02) до среда, т.н. Среда пепелница, ќе се слави, пее, танцува, а потоа, според обичајот, почнува велигденскиот пост. Доколку сте во Келн или околината, подготвивме неколку практични совети за карневалот: 

DW.COM

Реклама