Карлос Дунга, нов селектор на Бразил | Теми | DW | 25.07.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Карлос Дунга, нов селектор на Бразил

Карлос Алберто Парера поднесе оставка по неуспехот на СП во Германија

Репрезентативци на Бразил

Репрезентативци на Бразил

Поранешниот капитен на репрезентацијата која во 1994 во САД ја освои титулата светски првак е нов кормилар на Кариоките, потврди денеска фудбалската конфедерација на Бразил. Дунга доаѓа на местото на Карлос Алберто Парера кој се повлече по елиминацијата во четвртфиналето на светското првенство во Германија. Изборот на Дунга во целост ќе ги задоволи желбите на бразилските навивачи кои сакаат ентузијасти, изјави претседателот на фудбалската конфедерација Рикардо Тежеира. Инаку Дунга, досега нема искуство како тренер.