Карзаи се среќава со Буш | Вести | DW | 05.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Карзаи се среќава со Буш

*

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи е во посета на САД. Централна тема на дводневните разговори меѓу Карзаи и американскиот претседател Џорџ Буш се очекува да бидат грабнувањето на Јужнокорејците и германскиот инжинер. - Министерството за надворешни работи во Берлин ги продолжува напорите за ослободување на инжинерот, а во случајот на јужнокорејските заложници, Талибанците изразиле готовност за директни преговори со Сеул ако им се гарантира безбедност од страна на ОН.