Карзаи на разговори со Буш | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Карзаи на разговори со Буш

*

Претседателот на Авгнистан Хамид Карзаи пристигна во Кемп Дејвид на разговри со американскиот претседател Џорџ Буш.На двондневните средби ќе стане збор за тоа како да се подобри безбедносната состојба во Авганистан, каде во моментов Талибанците како заложници држат 21Јужнокорејци и германски инжинер, и како да се намали бројот на цивилни жртви. Во телевизиско интервју Карзаи уште еднаш одби да се направат отстапки и да се одговори на барањата на Талибанците. – Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, претходно предупреди од тоа да се става под знак прашање продолжувањето на мандатот на Бундевсерот во Авганистан. Дури кога Авганистанците самите ќе може да ја гарантираат безбедноста во земјата, тогаш ќе биде завршена задачата на Германците, рече Штајнмаер.