Карзаи – Меркел | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Карзаи – Меркел

Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи од меѓународната заедница побара поголеми напори во создавањето и вооружувањето на безбедносните сили на неговата земја. За меѓународната заедница би било многу поевтино доколку се инвестира консеквентно во авганистанската полиција и армија. Трошоците за тоа се само една десетина од рошоците за меѓународните мисии во борбата против тероризмот, изјави Карзаи во Берлин. Тој денеска се среќава со германската канцеларка Ангела Меркел.