Карзаи евакуиран | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Карзаи евакуиран

*

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска го прекина говорот и безбедно е евакуиран од една церемонија на стадионот во Кабул, откако во непосредна близина се слушнало пукање.

Карзаи во изминатите години преживеа неколку атентати, за кои одговорноста им се припишува на талибанските бунтовници.