Карзаи ги потврдува разговорите со Талибанците | Вести | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Карзаи ги потврдува разговорите со Талибанците

Претседателот на Авганистарн Хамид Карзаи за првпат потврди дека водел мировни разговори со радикално – исламистичките Талибанци. Членови на милициите веќе од поодамна се сретнале со владини претставници. Тој самиот исто така водел разговори со бунтовниците, рече Карзаи во Кабул , но не кажа точно со кого разговарал – во напад на бомбаш самоубиец во Кабул животот го загубија пет лица.