Кардиналот Мајснер го критикува абортусот | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кардиналот Мајснер го критикува абортусот

Келнскиот надбискуп, Кардиналот Мајснер во велигденската порака упати остра критика за истражувањето на ембрионални клетки. Неродени деца мора да умрат за да се лечат родени луѓе. Тоа не смее да биде така”, изјави Мајснер. Кардиналот исто така е против абортус и еутаназија. Кардиналот ја критикуваше и западна европа дека си ја демонтирала својата иднина. “Ако во Германија на свет дојдеа само половина од ембртините кои годишно се абортираат, тогаш нашата цивилизација ќе има шанси да преживее”, предупреди кардиналот Мајснер.