Караманлис: нема референдум за договор околу името | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Караманлис: нема референдум за договор околу името

*

Грчкиот парламент може да ратификува евентуален договор со Скопје за името, изјави денеска грчкиот премиер Костас Караманлис, отфрлајќи ја можноста по ова прашање да се одржи референдум. Лидерот на партијата ЛАОС, Караџаферис ја обвини владата дека отстапила од првичната позиција на земјата и дека сега зборува усвојување на сложено име кое што ќе може да го содржи и зборот Македонија. Затоа Караџаферис смета дека за ова прашање мора да реши народот на референдум.