Канада: Напад во џамија | Сите содржини | DW | 30.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Канада: Напад во џамија

Синоќа за време на молитвата во Исламскиот културен центар во Квебек упаднале двајца напаѓачи и отвориле оган, убиени се шест луѓе, уште десетина други се ранети, соопшти полицијата. Канадскиот премиер Џастин Трудо и премиерот на провиницијата Квебек, Филип Кујар, инцидентот го оценија за терористички чин и остро го осудија. Мотивите на напаѓачите се истражуваат.

Гледај видео 01:07

Прочитај го и ова