Камбек на брадата | Панорама | DW | 09.06.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Камбек на брадата

Без разлика дали на модните писти или во секојдневието, брадата се враќа како моден детал кај мажите. Во Германија, 64 отсто од мажите во последно време носат брада, без оглед на годините.

Дали на модните писти во Милано, Париз и Берлин или во високото друштво - брадата е повторно салонска мода. Ја носи и Лапо Елкан, наследникот на Фиат, исто како и синот на британскиот банкар Дејвид Де Ротшилд, некогашниот германски тениски ас Борис Бекер или британската фудбалска икона Дејвид Бекам.

Дури и во рекламите мажите со бради се се’ поприсутни. Што тоа се случи одеднаш?

„Брадата е симбол на мажественост, пред се’ на вистинската мажественост. И токму во кризни времиња, повторно се очекува од мажите да бидат мажи во вистинска смисла, бидејќи можеби жените чезнеат за класичен тип на маж, но секако тоа е само клише“, вели модниот експерт Бернард Рецел.

Судејќи според одушевеноста на женскиот свет, изгледа дека воопшто не им пречи кога холивудските ѕвезди како Роберт Петисон и Кристоф Валц одеднаш ќе пуштат брада.

И на улиците на Берлин се побројни се оние кои носат бради. Или со други зборови, брада носат речиси сите. Еве што велат граѓаните:

„Брадата го менува изгледот и ве прави помажествени“.

„Па убаво е, а зад тоа стои мажественоста“

„Убаво ми стои, така ми вели девојката“.

„Мажот изгледа понегуван кога е избричен, но и понежен“.

„Зависи дали мажот е негуван или не... ако е, тогаш брадата поубаво му стои“.

„Секое утро одлучувам дали да ја оставам да потпорасне или делумно да ја избричам, така постојано се менувам“.

BdT Wettrasieren

Модните експерти советуваат „тридневна“ брада за да се биде „ин“

„Брадата е откриена како втора фризура, првата е онаа на главата, а на лицето втората. Со тоа што сокрива дел од лицето брадата открива нешто за нас“, објаснува Бернард Рецел.

Силвестер Шихан носи брада од една едноставна причина - како манекен така полесно доаѓа до работа.

„Тоа е генерално така, мораш да ги следиш трендовите. Почесто те бараат, како сега, кога е брадата во мода“, вели Шихан.

Силвестер Шихан редовно оди кај својот фризер, берлинската ѕвезда Шан Рахимкан.

„Не смее да изгледа премногу негувано. Доколку е перфектно избричена, и перфектно потстрижена, тогаш делуваш како диктатор од таму некоја земја. Тоа е одвратно. Тој треба да изгледа поопуштено. Кога некој носи брада, тоа е одреден стил. Мораш комплетно да стоиш зад тоа, облеката мора да се прилагоди, фризурата, итн...“, вели Рахимкан.

Вистинските мажи во турбулентни времиња очигледно се многу барани.