Како се живее на минус 30 степени | Панорама | DW | 27.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Како се живее на минус 30 степени

Додека метеоролозите на Балканот најавуваат уште студени денови, мала утеха можете да најдете во... Сибир. Во руската република Туви за тамошните сточари кои главно живеат во шатори, и минус 30 е „нормална температура“

Студениот бран кој деновиве ги зафати Балканот и Македонија го вклучи алармот во многу градови. Проблеми со сообраќајот, неисчистени улици, затворени училишта. Властите се жалат од снегот и поларните температури, граѓаните се лутат на властите и на нивната несмасност. Во некои региони во светот, сѐ е далеку поедноставно. Во Сибир, на пример, каде „нормалниот живот“ се одвива на температури од минус 30 под нулата. Во руската република Тува локалните жители немаат кому да се пожалат, а за волја на вистината, немаат ни зошто. Еве како се живее таму: 

DW.COM

Реклама