Како Ердоган стана „султан“? | Свет | DW | 14.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Како Ердоган стана „султан“?

Преминот на Турција кон авторитарност е во тек веќе 10 години. Но, по неуспешниот воен пуч во 2016 година, претседателот Ердоган и АКП ја забрзаа консолидацијата на власта.

Според аналитичарите, за пресвртница во турската демократија се смета изборот на Абдула Ѓул за прв претседател исламист во историјата на земјата во 2007 година. Оттогаш започнува патот на Турција кон авторитарност и речиси целосна контрола на Реџеп Таип Ердоган и неговата АКП на сите сфери од политичкиот, економскиот и општествениот живот. 
Еве како тоа изгледаше низ фотографии: 

DW.COM

Реклама