Како до ефикасна настава преку интернет? | Теми | DW | 27.03.2020

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Како до ефикасна настава преку интернет?

Италија е во карантин, но училишното полугодие продолжува со настава преку интернет. Како наставниците комуницираат онлајн со своите ученици и како успеваат да ги задржат концентрирани на наставата?

Ана Ламперт е учителка во германско училиште во Рим, но што да се прави без училница? Таа изработи наставна програма, користејќи материјали од интернет и ги сними своите видео-лекции за интернет часовите. 

Но, училиштето преку интернет е далеку од лесно. Кој видео формат треба да го користам? Како можат да го отворат учениците? Прашањата и проблемите не се секогаш лесни за решавање - можеби учениците имаат прашања или не разбрале нешто.

Повеќе:

-Подобри вести од Италија, СЗО предупредува дека вирусот „забрзува“

-Италија ги затвора и фабриките откако во еден ден починаа 800 луѓе од коронавирус

-Солидарност во Италија во време на коронавирус - младите ги крепат старите

Друг голем проблем е: фокусирањето на наставата. Тешко е да се учи во карантин. Ламперт, разговара и со своите ученици за тоа. Еден од нив вели :
„Кога имате толку многу слободно време и се очекува да го организирате  своето време, тогаш е многу лесно да направите многу малку, па дури и ништо. Ако училиштето го структурира вашиот ден, тогаш тоа би било огромна помош“.

Италија е најтешко погодена земја од коронавирусот. Досега преку 8200 луѓе починаа од Ковид-19 а  регистрирани се над 8500 заразени. Секојдневието па така и училишниот живот е свртен на глава. Но, полугодието мора да продолжи...


 

Прочитај го и ова