Како да не фрламе употреблива храна? | Панорама | DW | 14.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Како да не фрламе употреблива храна?

1.300.000.000 тони употреблива храна годишно завршуваат во отпад. Како да се спречи тоа?

Кога последен пат сте фрлиле храна? Веројатно не толку одамна. Ние, потрошувачите, всушност сме најголеми „престапници“. Половина од фрлената храна е на товар на домаќинствата. Во Холандија, до пред само неколку години, во кантите годишно завршуваа неверојатни 540 килограми храна по глава на жител. Холандската влада сака да го преполови тоа до 2030 година. Европските парламентарци тоа го бараат и од останатите членки. Бидејќи, додека едни фрлаат храна, други гладуваат.

Темата беше обработена во првата епизода на онлајн-емисијата #Europeo на македонски јазик:

Гледај видео 01:42

Како да се спречи фрлањето на храна?

Но, има и позитивни примери. Франција им забрани на супермаркетите да ја уништуваат непродадената храна. Храната која сѐ уште може да се употребува мора да се донира. Но, и секој од нас мора нешто да стори:

  • Задолжително направете список за купување!
  • Внимавајте на рокот на траење!
  • Никогаш не купувајте на празен стомак! 

Бидејќи, кога очите се гладни и корпата е преполна. А нешто подоцна и кантата за отпадоци.

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама