Казахстан – претседател | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Казахстан – претседател

Парламентот во Казахстан го укина досегашното ограничување на мандатот на претседателот Нурсултан Назарбаев. Според предлог-законот што треба да го потпише тој, Назарбаев во иднина ќе може да остане на функцијата неограничено време. Неговиот сегашен мандат, што истекува во 2012 година, требаше да биде последниот. Само еден од 100 пратници, гласал против промената на законот. 66-годишниот Назарбаев е претседател на Казахстан од 1989 година и ја водеше земјата кон независноста во 1991 година.