Кадрицке:заканите на Грција треба да се сватат сериозно | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кадрицке:заканите на Грција треба да се сватат сериозно

*

Заканата на грчкиот премиер Костас Караманлис со вето за приемот на Македонија во НАТО и ЕУ, ако не се реши спорот со името,треба да се свати сериозно,оценува публицистот и експерт за грчко македонските односи Нилс Кадрицке во интервју за Дојче Веле.Тој во наредните три- четири години не гледа шанси за прием на Македонија во овие организации,без решение за спорот со името,кое ќе ги почитува и грчките ставови.Според него, друго прашање е како ќе одреагираат европските партнери и дали ќе најдат средство да ја одвратат Грција од тврдиот став.