1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Здравје

Каде сѐ демне коронавирусот?

Јулија Вергин
18 март 2020

Коронавирус насекаде! Можеби дури и на пиперките, билетот за возење, сопственото домашно милениче. Што воопшто смеам да допирам? Ова вознемирувачко прашање си го поставуваат многумина.

https://p.dw.com/p/3ZcwG
Symbolfoto Virologe Coronavirus Covid
Фотографија: picture-alliance/dpa/C. Hardt

Иако вирусот е нов и затоа е прилично непознат, експертите сметаат дека и за него важат многу резултати од истражувања на други, веќе познати коронавируси.

 

Повеќе во галеријата: