Кабул – напад | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кабул – напад

*

Во самоубиствен напад што се случи на аеродромот во Кабул врз два германски воени камиони, загина еден авганистански војник, а повеќе се поврдени. Според германската армија, меѓу германските војници нема повредени. Очевидци тврдат дека атентаторот возел со неговото возило полно со експлозив директно во двата германски камиони додека тие го напуштале аеродромот. Возачите успеале да забрзаат и го избегнале возилото со експлозив, кое потоа удрило во група авганистански војници.