Кабул - Конференција за борба против трговијата со дрогата | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кабул - Конференција за борба против трговијата со дрогата

*

Во авганистанскиот главен град Кабул започна меѓународна конференција за борба против трговијата со дрога . Претставникот на оделот за борбата против дрогата на ОН , во Пакистан , Винсент Меклин ги повика 50-тината држави учеснички на конверенцијата на засилена соработка . Од Авганистан инаку доаѓаат 90 проценти од вкупно произведениот херион во светот . Најголем дел од полињата авион се наоѓаат во пограничните региони кон Пакистан и Иран.