И Рот со исправка: Македонци, а не „северномакедонци“ | Северна Македонија | DW | 29.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

И Рот со исправка: Македонци, а не „северномакедонци“

Германскиот државен министер Михаел Рот во вчерашното интервју за Дојче Веле го употреби терминот „северномакедонски“ пријатели, но веднаш потоа и се исправи.

Една реченица од вчерашното интервју со државниот министер во германското МНР, Михаел Рот предизвика нови реакции во македонската јавност. Слично како и во писмото за поддршка на групата европратеници предводени од Кнут Флекенштајн на средината на неделава, и Рот ги нарече Македонците - „северномакедонци“, но набрзо потоа и тој се исправи.

„Албанија и Македонија направија голем чекор напред на патот кон ЕУ и нашите северномакедонски и албански пријатели можат да бидат многу горди на тоа“, рече Рот во разговорот.

Неколку часа по објавувањето на интервјуто од кабинетот на Рот нѐ информираа дека била во прашање грешка која треба да се исправи и наместо „северномакедонски" да се наведе „македонски“...

Овде целото интервју со Михаел Рот:

Михаел Рот: Отворивме јасна перспектива за пристапување во ЕУ

 

DW.COM

Поврзана содржина

Реклама