И натаму нервоза на берзите | Економија | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

И натаму нервоза на берзите

Никако да се смират берзите во светот поради кризата со хипотеките во Соединетите Американски Држави:

default

Многу надворешен сјај:њујоршки НАСДАК со надолна крива

Во Азија и Австралија и денеска се бележат големи загуби на курсевите. „Довербата во пазарите опаѓа, акционерите не можат да се смират„, изјави Казухико Шибата од Дрезденската банка во Токио. И на пазарите со пари нервозата продолжува: долартот и еврото драстично пораснаа во однос на јапонскиот јен. Токиската берза Никеи, работатат ја заврши со загуба на курсот од два процента. Берзата во Сиднеј кон средината на деловниот ден имаше загуба од повеќе од 5 проценти. И таму се претпоставува дека американската криза со недвижнини може да предизвика натамошни удари.