И денеска имаше масовни протести во Мијанмар | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

И денеска имаше масовни протести во Мијанмар

*

И покрај заканите за интервенција од страна на воениот режим низ улиците на градот Рангун во Мијанмар , поранешна Бурма и денеска протестираа десетици илјади будистички монаси. Дописниците на новинските агенции јавуваат дека на денешните протести учествувале меѓу 50 и 100 илјади лица.

Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на изјави на очевидци извести дека по завршувањето на демонстрациите на улиците во Рангун излегле вооружени полицајци и војници.

Кина како најважен сојузник на Мијанмар ја повика воената хунта во земјата на умерен однос кон демонстрантите. Пекинг се надева на стабилност и економски развој на Мијанмар.

Висок претставник на Белата Куќа пак соопшти дека претседателот Џорџ Буш ќе воведе нови санкции за воениот режим во Бурма и нивните финансиски поддржувачи.